
Årets beste elevbedrifter i Innlandet samlet til Fylkesmesterskap
Onsdag 27. mai var framtidens verdiskapere i Innlandet samlet til årets Fylkesmesterskap for elevbedrifter. Arrangementet fant sted på Heartbox i Lillehammer. 34 elevbedrifter hadde kvalifisert seg og konkurrerte i seks kategorier. Innlandets Beste elevbedrift, og denne gjeve tittelen gikk til Skogens hjem EB fra Åsnes ungdomsskole.

Gode, kreative løsninger på små og store problemer
Årets elevbedrifter har tatt tak i både praktiske hverdagsproblemer og bærekraftsutfordringer. Mange viste fram nye produkter av ting som ellers ville blitt kastet. Som Lågenkroken EB fra Otta som lager fiskekroker av gamle skjeer, Eidskog BTS EB som lager sluk av riflehylser og FruitBites EB fra Lillehammer som lager tørket mango. Sosiale entreprenører fant vi også blant deltakerne, som De små grå EB fra Trysil som vil gi eldre på sykehjem mening og omtanke i hverdagen gjennom spill og aktiviteter. Stamp EB fra Vinstra stilte med årets største produkt – de driver med utleie av en vedfyrt badestamp.

Det ble kåret prisvinnere i seks kategorier, som i tillegg til Beste elevbedrift var Nyskapingsprisen, Beste håndverksprodukt, Beste grønne entreprenør, Beste team og Beste kundeopplevelse på stand. En oversikt over prisvinnerne ser du HER.
Åpning ved ordfører i Lillehammer
Lillehammers ordfører, Hans Olav Sundfør, stod for den offisielle åpningen av arrangementet. Han deltok også i juryen for Beste elevbedrift og var svært imponert over elevbedriftenes innsats.
NRK Innlandet var til stede og intervjuet både ordfører og flere av elevene.
Deltakere fra 16 skoler
For å komme til Fylkesmesterskapet måtte elevbedriftene kvalifisere seg gjennom regionale eller lokale messer. I år var det 34 elevbedrifter som fikk billett til å delta, og de representerer følgende skoler:
- Eidskog ungdomsskole
- Folldal skole
- Gausdal ungdomsskole
- Grue barne- og ungdomsskole
- Løten ungdomsskole
- Otta ungdomsskole
- Ottestad ungdomsskole
- Ringebu ungdomsskole
- Skjåk barne- og ungdomsskule
- Smestad ungdomsskole
- Sør-Fron ungdomsskule
- Tolga ungdomsskole
- Trysil ungdomsskole
- Vardal ungdomsskole
- Vågå ungdomsskule
- Åsnes ungdomsskole
Elevbedrift bidrar til en mer praktisk skole
Over hele landet tilbyr Ungt Entreprenørskap programmet Elevbedrift, som bidrar til å gi elevene en mer praktisk og variert skolehverdag. Gjennom å drive egne bedrifter, basert på elevenes egne ideer, utvikler de ferdigheter som kreativitet, framtidstro, samarbeid, skaperglede og problemløsning. De får lære ved å gjøre, og de får oppleve hvordan kunnskap fra skolen kan brukes i virkelige situasjoner, noe som også styrker deres engasjement og motivasjon for læring.
En ny studie fra NORCE understøtter at Elevbedrift er en undervisningsmetode som gir elevene økt mestringsfølelse og motivasjon.


Dette kjennetegner framtidens verdiskapere







