Basen Allstars EB

Elevbedrift som metode kan brukes på ulike måter, og Basen Allstars EB har jobbet med sin egen bedrift gjennom hele dette skoleåret.

Basen Allstars EB er en herlig gjeng med ungdommer fra Børresen ungdomsskole. Lærerne Trine Marie Gjertsen, Jan Martin Lyngås og Anne Nymoen Jensen har lagt til rette for mye læring dette skoleåret. Elevene har produsert ulike produkter gjennom året, alt fra såpe, handlenett, bakeverk og kjøkkenutstyr. Alt lager de selv på sin egen base.

IMG 3482
IMG 3483

Lærerne hadde et ønsket om å starte med elevbedrift, men manglet utstyr. Da søkte ledelsen på skolen om midler fra kommunen, til praktisk læring. Alle kommuner som ønsker å forbedre sine praktiske læringsarenaer kan søke om tilskudd fra Utdanningsdirektoratet. Elevbedrift er et av programmene man kan søke midler til. Skolen fikk tildelt en god sum, som resulterte i nytt verktøy, skap og andre ting de trengte for å sette i gang.

IMG 3486
IMG 3485

Gjennom produksjon, markedsføring og salg har elevene lært enormt mye. Når Ungt Entreprenørskap Buskerud besøkte de, viste de stolt frem hva de har laget og hvordan de jobber. Elevene trekker frem produksjonen og salg som noe av det beste, i tillegg til hvordan alle kan få bidra med noe de er gode på.

Ved å jobbe med elevbedrift på denne måte, legger lærerne til rette for læring, samarbeid og utvikling på mange plan. De legger også til rette for samarbeid med lokalt arbeidsliv.

Blant annet fant lærerne gamle stoler på lageret, som elevene pusset opp og solgte for flere tusen kroner. Dette er en god start-up for en liten elevbedrift. De har også fått tilgang til trær som er felt og fraktet til skolen, som de kan lage ulike produkter ut ifra. For å finne områder de kan selge produktene sine, har de tatt kontakt med nærmeste nabo: Fylkeshuset. Her har de fått stand og solgt til selveste fylkesordføreren, blant annet. I tillegg hadde de stand hvor de solgte produktene sine på Drammen Kulturhus før jul. Basen Allstars EB er blant de elevbedriftene i Buskerud, med høyest omsetning!

BA2
BA7
IMG 3487

Læring for livet

Elevbedrift gir ungdom erfaring med å utvikle ideer, samarbeide og løse problemer i praksis. En ny forskningsrapport om Elevbedrift, basert på læreres erfaringer, viser at arbeidsmåten bidrar til mer engasjement, bedre samarbeid og mer relevant læring for elevene. Når elever får jobbe med reelle utfordringer og samarbeide med mennesker utenfor skolen, opplever de at det de lærer faktisk betyr noe.

Elevbedrift gir ungdom muligheten til å prøve, feile og lykkes med ideer i trygge rammer. Gjennom prosessen får de erfare at ideer kan utvikles til konkrete løsninger, og at deres egne bidrag kan ha verdi for andre.

Det var fantastisk å få komme ut på besøk, se elevbedrift i praksis, og hva det gjør for elevene – også de som har behov for tilrettelegging og skoledager utenfor klasserommet.

Tusen takk for at vi fikk komme, takk for at dere delte – og takk til lærerne for den fantastiske jobben dere gjør!

BA1
BA4
BA5