
Innovasjonscamp 2025: 165 studenter løste fremtidens samferdselsutfordringer
Denne uken samlet 165 ingeniørstudenter ved Universitetet i Sørøst-Norge (USN), campus Porsgrunn, seg til en to dagers innovasjonscamp i regi av Ungt Entreprenørskap, Statens vegvesen og USN. For 14. år på rad fikk studentene bryne seg på reelle samfunnsutfordringer – og levere kreative, fremtidsrettede løsninger.

Gjennom campen jobbet studentene intensivt i grupper med oppdrag fra Statens vegvesen. Oppdragene spente fra bærekraftig mobilitet og sikkerhet i tunneler til bruk av data på nye måter og fremtidens kundestøtte i møte med offentlige tjenester.

Som en del av programmet fikk studentene også inspirasjon fra Frode Kvam i Statens vegvesen, som delte erfaringer fra arbeidet med vegvesenets app. Foredraget ga innsikt i hvordan teknologi kan gjøre hverdagen enklere for trafikantene – og understreket hvor aktuelt og samfunnsnyttig oppdragene i campen er.

Veiledning var en viktig del av prosessen. Fem ingeniørstudenter fra USN stilte som studentveiledere og fulgte gruppene tett, i tillegg til at Statens vegvesen stilte med fem fagpersoner som bidro med sin kompetanse. Dette samspillet ga studentene verdifull støtte og bidro til at idéene ble løftet et ekstra nivå.
– Det er alltid inspirerende å se hvor raskt studentene setter seg inn i komplekse problemstillinger og hvor nytenkende løsningene blir. Studentene gir oss viktige perspektiver på utfordringer vi selv kan ha jobbet lenge med, sier Tina Jørgensen fra Statens vegvesen.
Etter semifinaler og finalepitcher ble de beste løsningene kåret av en jury bestående av representanter fra Innovasjon Norge, Proventia, Statens vegvesen og studentrepresentanter.
I tillegg til juryens vurdering stemte alle studentene frem sin favoritt til årets publikumspris. Det var vinnergruppen nummer 28 som vant både publiukumsprisen og juryprisen med sin kreative og humoristiske videopitch i tillegg til en gjennomtenkt og god løsning.
Innovasjonscampen er en unik læringsarena hvor studenter får trene på kreativitet, problemløsning og samarbeid på tvers av fagdisipliner. Samtidig får de nærkontakt med reelle samfunnsutfordringer og samarbeidspartnere fra arbeids- og næringsliv.
– Samarbeidet mellom USN, Statens vegvesen og Ungt Entreprenørskap er avgjørende for å kunne tilby studentene slike praksisnære opplevelser. Det er nettopp i møtet mellom akademia og arbeidsliv at nye ideer og løsninger kan vokse frem, sier Linda Skjelbred i Ungt Entreprenørskap.


Unik mulighet for ungdomsbedrifter innen blå økonomi




