
Trawl Tech er Europamestere!

Med et grønt havteknologiprosjekt og en brennende innsatsvilje gikk Trawl Tech UB fra Thora Storm videregående skole helt til topps i Europa. De ble kåret til vinner av “JA Europe Innovation of the Year 2025” under Gen-E, det europeiske mesterskapet for ungdoms- og studentbedrifter i Athen.
Trawl Tech UB imponerte den internasjonale juryen med sin banebrytende løsning på et av verdens største fiskerirelaterte klimaproblemer: bunntråling. Der dagens bunntrål river opp havbunnen, frigjør store mengder CO₂ og forårsaker mikroplastutslipp, har elevene utviklet en ny metode for å fiske bunnfisk – uten å berøre havbunnen. Ved hjelp av en zipline-mekanisme og spesialutviklet fiskefôr lokkes fisken opp i vannsøylen og kan fanges med pelagisk trål.
– Det er veldig gøy! Det var utrolig spennende å vinne, sier daglig leder Martin Németh Pedersen. – Vi har ikke rukket å debriefe skikkelig ennå, men vi gleder oss til å samles i Norge og snakke om alt vi har opplevd.
Imponerte Europa med bærekraft, forskning og samarbeid
Gjennom året har Trawl Tech UB samarbeidet tett med forskere og fagmiljøer fra blant annet Havforskningsinstituttet, Sintef Ocean, Universitetet i Oslo og Fiskeri- og havbruksnæringens forskningsfinansiering (FHF). De har testet prototypen både i basseng og på forskningsfartøy, og resultatene viser lovende effekt: fisken tiltrekkes fôret – uten at havbunnen berøres.
Ungdomsbedriften har dokumentert hvordan løsningen kan kutte CO₂-utslipp, redusere mikroplast og levere fisk som kvalifiserer til Debio-sertifisering. Det betyr høyere verdi for rederiene og grønnere valg for forbrukerne. – Det som er så gøy er at det er vi som har kommet på denne idéen. Vi har fått masse hjelp fra et bredt nettverk i Trondheim, men selve løsningen er vår. Det er utrolig motiverende, sier Martin

Gen-E: Europas største ungdomskonkurranse
Gen-E er Europas største konkurranse for unge entreprenører, arrangert av JA Europe. Den samler vinnere av nasjonale mesterskap fra hele kontinentet. Over 42 land deltok i årets finale i Athen, og Trawl Tech UB konkurrerte i kategorien “Innovation of the Year” – en pris som belønner løsningen med størst innovasjonspotensial.
Deltagelsen ga også verdifulle kontakter for videre vekst: – Vi møtte folk fra 42 forskjellige land og knyttet kontakter med flere bedrifter, inkludert laget fra Finland som kom på tredjeplass. Vi fikk også gode innspill fra jurymedlemmer, forteller Martin.
En seier for hele Norge
Trawl Tech UBs seier er den første gangen en norsk ungdomsbedrift blir europamester i Gen-E, og markerer et historisk gjennombrudd for norsk skole. Dette er en stor anerkjennelse til arbeidet med ungdomsbedrifter i Norge, som organiseres av Ungt Entreprenørskap. Hvert år deltar 14.000 elever fordelt på 2.200 ungdomsbedrifter i Norge, mens det i Europa totalt er 360.000 elever som driver 30.000 ungdomsbedrifter.
– Vi er utrolig stolte over Trawl Tech UB. Dette viser hvor langt norsk ungdom kan nå når de får ansvar, frihet og støtte til å løse reelle problemer. Dette er framtidens verdiskapere, sier Grete Ingeborg Nykkelmo, administrerende direktør i Ungt Entreprenørskap Norge.
Veien videre
Trawl Tech UB har allerede etablert et aksjeselskap for å videreutvikle teknologien. Hele teamet er med videre, og neste steg er planlegging av en fullskalatest på en trålebåt senere i år eller tidlig neste år.
– Vi har fått en del finansiering og regner med å få god dokumentasjon på hvor bra løsningen fungerer. Juryen på Gen-E anbefalte også at vi ser mer på IP-beskyttelse av ideen. Dette er noe vi vil følge opp, sier Martin. Han understreker hvor viktig entreprenørskap er for unge:
– Vi synes det er veldig viktig at slike opplegg som Gen-E og arbeidet til Ungt Entreprenørskap finnes. Det gir unge en arena for å tenke nytt og komme med ideer som verden faktisk trenger.

Studentbedrift imponerte med bærekraftig teknologi
Jeta SB fra Universitetet i Sørøst-Norge gjorde også en svært god figur i mesterskapet og ble plukket ut i shortlistene i flere kategorier. De ble kåret til Norges beste studentbedrift 2025 og har utviklet en helelektrisk og vannfri luftrenser spesielt for tunnelbransjen, som skal beskytte tunnelarbeidere mot helsefarlig støv etter sprengning og boring. Samtidig gjør løsningen arbeidet mer effektivt og miljøvennlig enn dagens metoder.


Velkommen til lærerkurs høsten 2025
