Innovasjonscamp Gassco Challenge

Rogaland · 22.oktober 2015

Ungt Entreprenørskap Rogaland og Gassco ønsker velkommen til Gassco Challenge Innovasjonscamp 2015 på Scandic Maritim Hotell.

165 elever fra 4 ulike videregående skoler deltar og skal gruppevis jobbe med en utfordring som presenteres av Gassco. Utfordringen er laget slik at det gir rom til mange ulike løsninger og det er opp til elevene å bruke sine kreative evner til å tenke ut en ny løsning basert på kunnskapen gruppen besitter. Gassco stiller med faglige veiledere og Ungt Entreprenørskap stiller med hjelp til den kreative prosessen.

Gassco Challenge Innovasjonscamp handler om å bruke kunnskap man besitter til å komme fram til kreative og nye løsninger. Tanken er at gjennom kreativt arbeid åpner det seg opp løsninger man ellers ikke hadde tenkt på. Vi ønsker at elevene ser at det er behov for realfag i tillegg til evnen å tenke nytt og kreativt for å løse fremtidens utfordringer.

TID: Risøy Hasseløy Vibrandsøy Killingøy
13.00   – 13.14 Gruppe   1 V Gruppe   9 S Gruppe   17 L Gruppe   25 S
  Gruppe   2 S Gruppe   10 K Gruppe   18 V Gruppe   26 V
13.14   – 13.28 Gruppe   3 L Gruppe   11 V Gruppe   19 S Gruppe   27 V
  Gruppe   4 K Gruppe   12 S Gruppe   20 K Gruppe   28 S
13.28   – 13.42 Gruppe   5 V Gruppe   13 V Gruppe   21 S Gruppe   29 K
  Gruppe   6 S Gruppe   14 L Gruppe   22 V Gruppe   30 S
13.42   – 14.03 Gruppe   7 V Gruppe   15 V Gruppe   23 K Gruppe   31 V
  Gruppe   8 K Gruppe   16 S Gruppe   24 V Gruppe   32 L
        Gruppe   33 K

 V:Vardafjell S:Skeisvang K:Kopervik L:Lundeneset

  

  • To og to grupper går inn til juryen samtidig, dvs. gruppe 1 og gruppe 2 går inn sammen, det samme gjøre gruppe 9 og gruppe 10 etc.
  • Begge gruppene hører på hverandres presentasjoner. Når den første gruppen er ferdig med sin fremføring setter gruppen seg ned og hører på den andre.
  • Hver gruppe har maks 3 minutter til fremføring. Juryen har 2 minutter til å stille spørsmål i etterkant.
  • Når både gruppe 1 og gruppe 2 er ferdig inne hos juryen går de ut og to nye grupper går inn.
Skole Navn Gruppe
Kopervik videregående skole Abdul Shahid Alajev Gruppe 4
Kopervik videregående skole Markus Jespersen Waage Gruppe 4
Kopervik videregående skole Ine Høines Gruppe 4
Kopervik videregående skole Lisa Konig Gruppe 4
Kopervik videregående skole Lisa Løklingholm Gruppe 4
Kopervik videregående skole Marius Braseth Gruppe 33
Kopervik videregående skole Ingemar Johannes Hovland Gruppe 33
Kopervik videregående skole Eline Severinsen Gruppe 33
Kopervik videregående skole Maren Skjelde Simonsen Gruppe 33
Kopervik videregående skole Hildegunn Sævik Gruppe 33
Kopervik videregående skole Martin Grønningen Gruppe 8
Kopervik videregående skole Jone Thorsen Gruppe 8
Kopervik videregående skole Eline Jacobsen Gruppe 8
Kopervik videregående skole Sunniva B Strømseng Gruppe 8
Kopervik videregående skole Marzena Katarzyna Switon Gruppe 8
Kopervik videregående skole Selina Andersen Gruppe 10
Kopervik videregående skole Jørgen Haaland Gruppe 10
Kopervik videregående skole Odd Johan Olsen Gruppe 10
Kopervik videregående skole Gjertrud Lende Gruppe 10
Kopervik videregående skole Camilla Midtun Gruppe 10
Kopervik videregående skole Benjamin Dalsvåg Gruppe 10
Kopervik videregående skole Signe Malin Damm Gruppe 20
Kopervik videregående skole Theodor Didriksen Hansen Gruppe 20
Kopervik videregående skole Ilia Ventsislavov Tashev Gruppe 20
Kopervik videregående skole Kristiane Vea Olsen Gruppe 20
Kopervik videregående skole Synneva Elise Vestby Gruppe 20
Kopervik videregående skole Cecilie Erland Gruppe 23
Kopervik videregående skole Hallvard Lindstad Gruppe 23
Kopervik videregående skole Victoria Haugen Gruppe 23
Kopervik videregående skole Eline Nes Gruppe 23
Kopervik videregående skole Brage Osland Kjærgård Gruppe 23
Kopervik videregående skole Cecilie Vold Fosen Gruppe 29
Kopervik videregående skole Marcus Hemnes Haugland Gruppe 29
Kopervik videregående skole Eivind Havnen Gruppe 29
Kopervik videregående skole Ingrid Kristine Jacobsen Gruppe 29
Kopervik videregående skole Brit Therese Kristiansen Gruppe 29
Lundeneset videregående skole Rasmus Bore Gruppe 3
Lundeneset videregående skole Erlend Kringlebotten Gruppe 3
Lundeneset videregående skole Solrunn Meling Gruppe 3
Lundeneset videregående skole Barbro Toadalen Sælevik Gruppe 3
Lundeneset videregående skole Kristian Aarsvoll Bø Gruppe 14
Lundeneset videregående skole Robin Marthinsen Kålås Gruppe 14
Lundeneset videregående skole Susanne Riise Gruppe 14
Lundeneset videregående skole Margrete Sørbø Gruppe 14
Lundeneset videregående skole Marita Lindanger Gruppe 17
Lundeneset videregående skole Anna Fauskanger Pedersen Gruppe 17
Lundeneset videregående skole Knut Tokheim Gruppe 17
Lundeneset videregående skole Ole Johannes Storvik Gruppe 17
Lundeneset videregående skole Aleksander Odland Fattnes Gruppe 32
Lundeneset videregående skole Sander Johan Gilje Gruppe 32
Lundeneset videregående skole Rut Malene Løvik Gruppe 32
Lundeneset videregående skole Sverre Norland Gruppe 32
Skeisvang videregående skole Hallvard Gruppe 2
Skeisvang videregående skole Thea Gruppe 2
Skeisvang videregående skole Hilde Gruppe 2
Skeisvang videregående skole Celine Gruppe 2
Skeisvang videregående skole Marie Gruppe 2
Skeisvang videregående skole Naomi Gruppe 21
Skeisvang videregående skole Jørgen Gruppe 21
Skeisvang videregående skole Stine Gruppe 21
Skeisvang videregående skole Embla Gruppe 21
Skeisvang videregående skole Karoline Gruppe 21
Skeisvang videregående skole Ann Kristin Gruppe 25
Skeisvang videregående skole Thomas Gruppe 25
Skeisvang videregående skole Kristine Gruppe 25
Skeisvang videregående skole Tone Gruppe 25
Skeisvang videregående skole Klara Gruppe 25
Skeisvang videregående skole Tore Gruppe 16
Skeisvang videregående skole Junna Gruppe 16
Skeisvang videregående skole Christine Gruppe 16
Skeisvang videregående skole Emma Gruppe 16
Skeisvang videregående skole Rebekka B Gruppe 16
Skeisvang videregående skole Anja Gruppe 28
Skeisvang videregående skole Torstein Gruppe 28
Skeisvang videregående skole Amalie Gruppe 28
Skeisvang videregående skole Rebecca Gruppe 28
Skeisvang videregående skole Gaute Gruppe 30
Skeisvang videregående skole Andrea Gruppe 30
Skeisvang videregående skole Rebekka R. Gruppe 30
Skeisvang videregående skole Karina Gruppe 30
Skeisvang videregående skole Tuva Sveindal Gruppe 19
Skeisvang videregående skole Jørgen Åsbu Jacobsen Gruppe 19
Skeisvang videregående skole Fredrik Monclair Pedersen Gruppe 19
Skeisvang videregående skole Gro Susanne Selnes Rognsvåg Gruppe 19
Skeisvang videregående skole Frida Brosing Gruppe 19
Skeisvang videregående skole Anders Hetland Austreim Gruppe 6
Skeisvang videregående skole Bjørnar Ellingsen Gruppe 6
Skeisvang videregående skole Onar Digernes Aase Gruppe 6
Skeisvang videregående skole Andreas Fresvik Gruppe 6
Skeisvang videregående skole Gudrun Lund Lønning Gruppe 6
Skeisvang videregående skole Alette Solberg Gruppe 9
Skeisvang videregående skole Thea Strand Gruppe 9
Skeisvang videregående skole Carsten Tjessheim Mannes Gruppe 9
Skeisvang videregående skole Andreas Grainger Gruppe 9
Skeisvang videregående skole Marte Elise Leirvåg Gruppe 9
Skeisvang videregående skole Bjørg Elise P Lillesund Gruppe 12
Skeisvang videregående skole Tor Kristian Teikari Gruppe 12
Skeisvang videregående skole Håkon Veivåg Tveit Gruppe 12
Skeisvang videregående skole Vibeke F Kristiansen Gruppe 12
Skeisvang videregående skole Astrid Karin D Øverland Gruppe 12
Vardafjell videregående   skole Christian Bauer-Nilsen Gruppe 1
Vardafjell videregående   skole Olav Havn Gruppe 1
Vardafjell videregående   skole Solveig E F Kristiansen Gruppe 1
Vardafjell videregående   skole Liva Rakel Hiim Ritland Gruppe 1
Vardafjell videregående   skole Ivar Alexander H Vaka Gruppe 1
Vardafjell videregående skole Thomas Birk Gruppe 27
Vardafjell videregående skole Jonas Hellevik Gruppe 27
Vardafjell videregående skole Malin Kulleseid Gruppe 27
Vardafjell videregående skole Amalie Sivertsen Gruppe 27
Vardafjell videregående skole Magne Vikingstad Gruppe 27
Vardafjell videregående skole Johanne Silde Bungum Gruppe 15
Vardafjell videregående skole Tonje Hugdahl Gruppe 15
Vardafjell videregående skole Tina Tarntawan Lodden Gruppe 15
Vardafjell videregående skole Ola Tønnes Straum Gruppe 15
Vardafjell videregående skole Martin Våge Gruppe 15
Vardafjell videregående skole Yen Hoang Ngoc Dang Gruppe 11
Vardafjell videregående skole Krister Johannessen Gruppe 11
Vardafjell videregående skole Gabriel Mathisen Gruppe 11
Vardafjell videregående skole Mark David Guasa Svee Gruppe 11
Vardafjell videregående skole Malene Heggebø Wathne Gruppe 11
Vardafjell videregående skole Håkon Græsdal Fjermestad Gruppe 24
Vardafjell videregående skole Morten Kallevik Gruppe 24
Vardafjell videregående skole Espen Nesse Gruppe 24
Vardafjell videregående skole Mathilde Sørensen Gruppe 24
Vardafjell videregående   skole Mats Hagland Hansen Gruppe 22
Vardafjell videregående   skole Christina Bådsvik Kampen Gruppe 22
Vardafjell videregående   skole Ernestas Petrauskas Gruppe 22
Vardafjell videregående   skole Sofie Bjørnevik Totland Gruppe 22
Vardafjell videregående   skole Hanne Ingvaldsen Andersen Gruppe 26
Vardafjell videregående   skole Nikolai Frank Gruppe 26
Vardafjell videregående   skole Karianne Klovining Gruppe 26
Vardafjell videregående   skole Robert Mihai Pintilie Gruppe 26
Vardafjell videregående   skole Håkon Andreas N Tonjer Gruppe 26
Vardafjell videregående skole Espen Årtun Aspen Gruppe 18
Vardafjell videregående skole Ole Gilje Gunnarshaug Gruppe 18
Vardafjell videregående skole Margaret Kongestøl Gruppe 18
Vardafjell videregående skole Odd Adrian M Prestegård Gruppe 18
Vardafjell videregående skole Rune-André Tørresdal Gruppe 18
Vardafjell videregående skole Jeanett Græsdal Bråstein Gruppe 13
Vardafjell videregående skole Yusuf Goktas Gruppe 13
Vardafjell videregående skole Liv Helen Lid Gruppe 13
Vardafjell videregående skole Victor Ionescu Rørtveit Gruppe 13
Vardafjell videregående skole Kamilla Vetrhus Gruppe 13
Vardafjell videregående skole Rebecca Børseth Gruppe 31
Vardafjell videregående skole Marte Ramstad Halvorsen Gruppe 31
Vardafjell videregående skole Mads Bårvåg Nesse Gruppe 31
Vardafjell videregående skole Martin Sandvik Gruppe 31
Vardafjell videregående skole Helle Toft Østrem Gruppe 31
Vardafjell videregående   skole Thomas Vester Edvardsen Gruppe 5
Vardafjell videregående   skole Bjarne J Hetland Gruppe 5
Vardafjell videregående   skole Amalie Nordvik Gruppe 5
Vardafjell videregående   skole Elise Vatland Spanne Gruppe 5
Vardafjell videregående skole Benedicte Fjellet Gruppe 7
Vardafjell videregående skole Even Hetland Gruppe 7
Vardafjell videregående skole Oskar Pedersen Gruppe 7
Vardafjell videregående skole Kevin Elijah Strand Gruppe 7

Dato: 22. oktober 2015

Sted: Scandic Maritim Haugesund, Caiano salen

Tid: Innovasjonscampen starter kl. 09.00, oppmøte senest kl. 08.55

         

Hva er Innovasjonscamp: Innovasjonscamp er et program utviklet av Ungt Entreprenørskap med fokus på kreativitet og nyskaping. I programmet gjennomfører elevene en innovasjonscamp der de får et reelt oppdrag med en definert problemstilling som de skal presentere en løsning på innen et avgrenset tidsrom. Oppdraget blir gitt av en bedrift eller organisasjon fra privat eller offentlig sektor. Elevene jobber med oppdraget i grupper og presenterer løsningene for en jury. 8 grupper vil gå videre til en superfinale, de presenterer sine løsninger i plenum. Det vil bli kåret en vinner ut ifra gitte kriterier.

Grupper

Skolene deler elevene inn i grupper på forhånd, rundt 5 elever pr. gruppe.

Dere sender navn på elever og hvilken gruppe de tilhører til brit.astrid@ue.no innen mandag.

Hva må elevene ha med på innovasjonscamp:

Elevene tar med skrivesaker samt egen PC. Hver gruppe må minst ha en PC tilgjengelig.  

Mat og drikke

Det behøves ikke å ta med mat og drikke denne dagen, det vil bli servert pastasalat og brød til lunsj kl. 11.15 og frukt senere på dagen. Det blir vann og kaffe til drikke. Skulle en ønske å kjøpe seg noe, er det også muligheter for det. Husk å gi tilbakemelding så snart som mulig om det er noen som har allergier eller spesielle behov vi må ta hensyn til.

Transport

Elever fra Kopervik VGS og Lundeneset VGS blir hentet med buss. Bussen går kl. 08.20 fra Kopervik VGS og fra Lundeneset kl. 07.50. Elever fra Skeisvang VGS og Vardafjell VGS møter opp på Maritim senest kl. 08.55.

Forberedelser

Gassco har utarbeidet en problemstilling som omhandler prosessanlegget på Kårstø. Elevene kan med fordel innhente informasjon om anlegget i forkant av innovasjonscampen.

Kildeforslag:

Google (hva finner dere av informasjon på nett om anlegget?).

Google maps (hvordan ser prosessanlegget på Kårsø ut, hvordan er området rundt?).

Gassco - http://www.gassco.no/media/informasjonsmateriell/ (spesielt PDF om prosessanlegget på Kårstø).

Ungt Entreprenørskap – www.innovasjonscamp.no

08.50 – 09.00:  Registrering      
09.00 – 09.10:  Velkommen, kort info om   dagen  
09.10 – 09.20:  Team oppgave       
09.20 – 09.40:  Informasjon og   presentasjon av oppdraget Gassco
09.40 – 10.15:  Ideutvikling v/Ungt   Entreprenørskap   
10.15 – 10.25:  Pause       
10.25 – 11.15:  Selvstendig arbeid med   oppdraget   
11.15 – 11.45:  Lunsj       
11.45 – 13.00:  Selvstendig arbeid    
12.30:  Forretningsplan leveres    
12.50:  Presentasjon leveres     
12.50 – 13.00:  Rydding/pause/øving     
13.00 – 14.10:  Presentasjoner       
14.10 – 14.25:  Pause       
14.25 – 15.25:  Finalepresentasjoner, 8   lag presenterer deres løsning
15.45  Vinnerne presenteres    
16.00 Takk for i dag